مدیریت کامل شبکه‌های مجازی

در دنیای امروز، شبکه های اجتماعی نقش بزرگی را در موفقیت یک کسب و کار ایفا می‌کنند و اهمیت تعامل مناسب با مخاطبان این رسانه‌ها بیش از همیشه نمود پیدا کرده است،اما مدیریت این شبکه‌ها کار آسانی است و محدود می‌شود به انتشار پست‌های روزانه؟ خیر!

برخلاف تصور عموم، مدیریت شبکه‌های اجتماعی نیاز به تخصص، دقت، توجه، روابط عمومی مناسب و بسیاری ویژگی‌های دیگر دارد چرا که دیده شدن پیج شما به افزایش نرخ تعامل مخاطبین با صفحه شما بستگی دارد. بنابراین بهترین کار برای کسب نتیجه مطلوب مشورت با افراد متخصص است.

استودیو باهم متشکل از جوانانی است که به جای گله و شکایت از شرایط موجود، باهم بودن و تلاش برای رشد و پیشرفت را انتخاب کرده‌اند و با مطالعه و کسب دانش از روش‌های نوین برای ارائه انواع خدمات لازم در جهت موفقیت هرچه بیشتر کسب و کار شما بهره می‌برند. مدیریت درست و کامل شبکه‌های اجتماعی شما توسط افراد متخصص، از جمله خدماتی است که در استودیو باهم برای رشد کسب و کار شما ارائه می‌شود و با بهره‌مندی از آن می‌توانید شاهد تحولی عظیم در بخش مجازی کار خود باشید.

مفهوم مدیریت شبکه های مجازی چیست؟

مدیریت شبکه‌های مجازی در واقع فرآیندی است از برنامه ریزی تا بررسی محتوایی که قصد انتشار آن را دارید و تعامل شما با مخاطبین را شامل می‌شود.

این مدیریت با هدف افزایش مخاطبین و شناخت هرچه بهتر و بیشتر یک برند اتفاق می‌افتد و تأثیری مستقیم بر پیشرفت و موفقیت یک کسب و کار دارد.

نکته مهم این است که مدیریت شبکه‌های مجازی به انتشار پست در شبکه‌هایی مانند اینستاگرام محدود نمی‌شود و به عنوان مثال مدیریت پیج اینستاگرام به معنی افزایش تعامل با مخاطبین است.

یعنی محتوای شما شامل تصاویر، متن، ویدیو و … به گونه‌ای تنظیم و ارسال شود که مخاطب با ارتباط‌گیری مؤثر با آن و ایجاد حس اعتماد، با شما تعامل مثبت برقرار کرده و به بازنشر محتوای شما تمایل یابد.

از وظایف یک مدیر شبکه‌های اجتماعی پاسخ درست و به موقع به مخاطبین است چراکه آن‌ها با کامنت‌گذاری و یا ارسال پیام به صفحه مجازی شما، همین انتظار را دارند و این امر می‌تواند اعتماد آن‌ها را جلب نماید.

جایگاه شبکه های اجتماعی در زندگی روزمره

امروزه نقش اینترنت در تمامی بخش‌های زندگی ما بسیار پررنگ شده است و می‌توان گفت بیش از 95% افراد مدت زمان زیادی از وقت خود را در شبکه‌های مجازی صرف می‌کنند.

بنابراین این شبکه‌ها به بستری با پتانسیل بسیار بالا جهت تبلیغات و معرفی برندها و خدمات و محصولات تبدیل شده است تا جایی که با شنیدن اسم یک برند قبل از هرکاری، صفحه آن را در شبکه‌های مجازی جستجو می‌کنیم.

به همین دلیل با برنامه ریزی درست و مدیریت شبکه‌های مجازی می‌توان از این بستر بهترین استفاده را برد.

جهت دستیابی به این هدف لازم است دانش و خلاقیت خود را برای تولید محتوای هرچه جذاب‌تر افزایش دهید و بدانید رقبای شما در هر لحظه مشغول چه کاری هستند و چه تغییری ایجاد کرده‌اند.

اهمیت شبکه های مجازی برای کسب و کار ها

همانطور که در بخش قبل توضیح دادیم، اهمیت فضای مجازی برای کسب و کارها به جایی رسیده است که افراد قبل از هر اقدامی، نام آن کسب و کار را در شبکه‌های مجازی جستجو می‌کنند و وجود یک صفحه مجازی فعال با محتوای جذاب تأثیری مستقیم بر تبدیل بازدیدکنندگان شما به مشتری دارد.

این جایی است که مدیریت شبکه‌های مجازی و در بیشتر مواقع مدیریت پیج اینستاگرام به عنوان صفحه مجازی متداول اکثر افراد، اهمیت خود را نشان می‌دهد. نظم و هماهنگی در صفحه مجازی شما و نیز جذابیت بصری آن از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است و بهتر است با تنوع در نوع محتوای خود و استفاده از انواع محتواهای ویدیویی، تصویری و … کیفیت آن را بهبود بخشید.

محبوب ترین و کاربردی ترین شبکه های اجتماعی

قبل از شروع فعالیت در شبکه‌های مجازی لازم است مخاطبین خود را بشناسید و بدانید برای چه کسانی محتوا تولید خواهید کرد.

سپس با مشاوره با متخصصین این حوزه، شبکه مجازی مناسب خود را انتخاب کرده و با برنامه ریزی مناسب جهت مدیریت شبکه‌های مجازی، فعالیتتان را آغاز کنید. در بین شبکه‌های اجتماعی تعدادی از آن‌ها محبوبیت بیشتری دارند که در زیر به آن‌ها اشاره خواهیم کرد.

اینستاگرام

از محبوب‌ترین شبکه‌های اجتماعی در ایران اینستاگرام است و می‌توان گفت بیش از 95% در این شبکه فعالیت دارند.

بنابراین امکان بازدید محتوای شما توسط تعداد بسیار زیادی از مخاطبین وجود دارد و این امر، این شبکه را به بستری مناسب جهت فعالیت مجازی برندها تبدیل کرده است.

با توجه به تعداد بسیار زیاد صفحات مجازی در این شبکه، مدیریت پیج اینستاگرام اهمیت بسیار زیادی یافته و محتوای شما باید بسیار جذاب و با تنوع بالا باشد تا افراد با دیدن حتی یکی از پست‌های شما به بازدید از صفحه شما و دنبال کردن آن تمایل پیدا کنند.

بنابراین همانطور که در بخش‌های قبل ذکر کردیم، مدیریت شبکه‌های مجازی از اهمیت زیادی برای موفقیت آن برخوردار هستند.

توییتر

از دیگر شبکه‌های اجتماعی می‌توان توییتر را نام برد که فضایی کاملا متفاوت از اینستاگرام دارد. بیشتر محتوای تولید شده در این شبکه به صورت متن بوده و فضایی نسبتا سیاسی پیدا کرده است.

از طرف دیگر به دلیل فیلتر بودن این شبکه در ایران، تعدادی از افراد، فعالیتی در این صفحه ندارند.

یوتیوب

یوتیوب پلتفرمی جهت اشتراک گذاری محتوای ویدیویی است و با وجود فیلتر بودن در ایران طرفداران بسیاری دارد و حتی تعداد زیادی از افراد بسیاری از مهارت‌ها را در این شبکه به صورت خودآموز فرا می‌گیرند.

از بخش‌های مهم مدیریت شبکه‌های مجازی در یوتیوب می‌توان به تنوع و کیفیت ویدیوهای به اشتراک گذاشته اشاره کرد که نقش مهمی در جذب مخاطبین شما دارند.

لینکدین

لینکدین نسبت به دیگر شبکه‌های اجتماعی فضای حرفه‌ای تری داشته و عموم محتواها شامل مقالات و محتوای علمی هستند. افراد با تخصص در هر زمینه‌ای می‌توانند رزومه و دانش خود را در این شبکه به اشتراک گذاشته و بسیاری از کارفرماها نیز از این طریق نیروهای متخصص مورد نیاز خود را استخدام می‌کنند.

اگر مخاطبین شما در این بخش جامعه قرار دارند و لینکدین شبکه اجتماعی منتخب شما است، مدیریت شبکه‌های مجازی می‌تواند صفحه شما را به گونه‌ای پیش برد که حرفه و تخصص شما به بهترین شکل به نمایش دربیاید.

فیسبوک

فیسبوک که در گذشته محبوبیت بیشتری نسبت به الان در ایران داشته است، پلتفرمی شبیه به اینستاگرام است و مدیریت آن نیز شباهت با مدیریت پیج اینستاگرام دارد.

افراد در این شبکه اطلاعات و تصاویر مورد علاقه خود را قرار می‌دهند و اگر مخاطبین شما در این شبکه مجازی فعالیت دارد با مدیریت شبکه‌های مجازی مناسب می‌توانید صفحه خود را به بهترین نحو در فیسبوک اداره کرده و به نتایج مطلوبی دست یابید.

آپارات

آپارات را می‌توان نسخه ایرانی یوتیوب دانست و مانند آن پلتفرمی جهت اشتراک گذاری ویدیو بوده و در طی این سال‌ها پیشرفت بسیاری داشته است.

افراد می‌توانند ویدیوهای خود را به صورت رایگان در این شبکه به اشتراک گذاشته و مخاطبین بسیاری را جذب نمایند و محتوای آن در تمام زمینه‌ها از جمله سرگرمی، آموزشی و … می‌باشد.

تدوین استراتژی برای شبکه های مجازی

با تدوین استراتژی برای شبکه‌های مجازی می‌توانید مسیر مشخصی را جهت مدیریت شبکه‌های مجازی به تصویر بکشید.

پس از انتخاب شبکه اجتماعی مورد نظر خود، در قدم اول باید شناخت مناسبی از مخاطبین خود داشته باشید و نیازهای آنان را بدانید.

مخاطبین شما چه محتوایی دوست دارند؟ چه بازه‌ی سنی را تشکیل می‌دهند؟ با برنامه ریزی مناسب باید بدانید در روز چه تعداد و چه نوع محتوایی به اشتراک بگذارید و چطور محتوای خود را جذاب‌تر کنید.

جذابیت محتوای شما از مهم‌ترین عوامل جذب مخاطب بوده و بر موفقیت شما تأثیر بسیار دارد.

تدوین برنامه زمان بندی شده برای شبکه های اجتماعی

بسیار مهم است در مدیریت شبکه‌های مجازی خود پایداری داشته باشید. پایداری به این معنی است که در اشتراک گذاری محتوای خود به ویژه در حدود زمانی مشخص مدوامت داشته باشید.

این امر سبب می‌شود مخاطب به مرور به زمان بازدید محتوای شما عادت کرده و منتظر محتوای جدید باشد که نتیجه آن توجه و درگیری ذهن مخاطب با صفحه شما است.

در واقع جهت بهبود مدیریت شبکه‌های مجازی مانند مدیریت پیج اینستاگرام لازم است برنامه‌ای مدون برای نوع و زمان اشتراک گذاری محتوای خود داشته باشید و طبق آن حرکت کنید.

طراحی و تولید محتوا برای شبکه های اجتماعی

از مهمترین وظایف مدیریت شبکه‌های مجازی و مدیریت پیج اینستاگرام، نظارت بر هماهنگی محتوای تولید شده است.

به این معنی که مخاطب با بررسی پیج شما احساسی خوب از نظم و جذابیت بصری داشته و به دیدن پست‌های شما ترغیب شود. لازم به ذکر است هماهنگی به معنای یک شکل بودن محتواهای تولید شده نیست و لزوم خلاقیت و تنوع در محتوا نباید نادیده گرفته شود.

هماهنگی در اینجا بیشتر به مرتبط بودن محتوای شما مربوط است. به عنوان مثال استفاده از یک ترکیب خاص در شکل‌های مختلف می‌تواند صفحه شما را هماهنگ و در عین حال متنوع نشان دهد.

تولید محتوای ویدیوی

در بیشتر افراد جذابیت ویدیو از عکس بیشتر است و این دلیلی است که بسیاری از برندهای مطرح ایران و جهان از این نوع محتوا در تبلیغات خود استفاده می‌کنند. ویدیو در مخاطب احساس حضور در فضا را ایجاد می‌کند و به عنوان مثال در استفاده از یک محصول اعتماد بسیار بیشتری را نسبت به عکس به وجود می‌آورد. لازم به ذکر است در تولید محتوای ویدیویی نیز خلاقیت و تنوع از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است.

تولید محتوای گرافیکی

محتوای گرافیکی اصلی‌ترین و بیشتری بخش محتوای تولید شده در شبکه‌های اجتماعی مانند اینستاگرام را تشکیل می‌دهد.

امکان بازدید سریع و راحت این محتوا و نیز امکان حضور خلاقیت بسیار در آن، محبوبیت این نوع محتوا را بالا برده است. همچنین هزینه تولید محتوای گرافیکی نسبت به ویدیو پایین‌تر اما با بازدهی بالا می‌باشد.

راه اندازی کمپین های تبلیغاتی

جهت ران اندازه کمپین تبلیغاتی نکاتی وجود دارد که توجه به آن‌ها الزامی است که در این بخش به تعدادی از آن‌ها اشاره خواهیم کرد.

اهداف خود را متشخص کنید: قبل از هر اقدامی باید بدانید کمپین تبلیغاتی شما با چه هدفی تشکیل می‌شود و در انتهای آن چه نتیجه‌ای را انتظار دارید.

این اهداف می‌تواند شامل جذب مخاطبین جدید، آگاهی مخاطبین از محصولات و خدمات جدید شما و … باشد.

مخاطبین خود را بشناسید: کمپین شما برای چه کسانی ایجاد می‌شود و با چه افرادی می‌خواهید ارتباط برقرار کنید؟ اهیمت این بخش به این دلیل است که با توجه به مخاطبین خود، چگونگی تولید پیام شما شکل می‌گیرد.

موفقیت خود را ارزیابی کنید: در طول مدت اجرای کمپین و نیز در پایان آن لازم است میزان موفقیت خود را ارزیابی کنید چراکه این امر در پیدا کردن نقاط قوت و ضعف شما و بهبود آن در مراحل بعدی کمک خواهد کرد. این موفقیت می‌تواند شامل مواردی مانند تعداد مخاطبین جدید، میزان فروش، بازگشت سرمایه و .. باشد.

 مارکتینگ در شبکه های اجتماعی

مارکتینگ در شبکه‌های اجتماعی تمام مراحل بهره‌گیری از این شبکه‌ها را در راستای تعامل مؤثر با مخاطب، افزایش فروش، برندسازی و … در برمی‌گیرد و مدیریت شبکه‌های مجازی بر تمام موارد تولید و انتشار محتوا، تعامل با مخاطبین، تحلیل نتایج و …. می‌باشد.

از مهم‌ترین مزایای مارکتینگ در شبکه‌های اجتماعی می‌توان به برقراری روابط عمیق و بلند مدت با مخاطب، تحلیل و بررسی روند فعالیت رقبا، افزایش مشتریان وفادار، افزایش آگاهی افراد از برند شما، دریافت بازخورد از مخاطب و … اشاره کرد.

برای داشتن یک بازاریابی موفق در شبکه‌های اجتماعی لازم است مواردی مورد توجه قرار گیرند که در این بخش به آن‌ها اشاره خواهیم کرد.

مشخص کردن اهداف بازاریابی

قبل از هر اقدامی لازم است اهداف بازاریابی خود را مشخص کنید و بدانید در انتظار چه نتیجه‌ای هستید. با بررسی برند خود ببینید استفاده از شبکه‌های اجتماعی چه سودی برای شما در پی خواهند داشت؟

هر برند اهداف شخصی سازی شده خود را دارد اما اهدافی مانند افزایش مخاطب، آگاهی مخاطبین از برند شما، کاهش هزینه بازاریابی، تحلیل رفتار رقبا و … از اهدافی است که تمامی برندها با حضور در شبکه‌های اجتماعی در پی آن هستند.

مشخص کردن اهداف و شناخت مخاطبان

پس از مشخص شدن اهداف باید به شناخت مشتریان و مخاطبین خود اقدام کنید. چه افرادی مخاطب برند شما هستند؟ چه نیازهایی دارند؟ چه محتوایی را بیشتر دوست دارند؟ چه ساعاتی حضور فعال در شبکه‌های اجتماعی دارند؟ به چه حرفه‌ای مشغول هستند؟ درآمد آن‌ها در چه حدودی است؟ این‌ها از جمله سوالاتی هستند که برای موفقیت در مدیریت شبکه‌های مجازی باید جوابشان را بدانید.

مدیریت شبکه های مجازی | مدیریت شبکه های اجتماعی